proc_eboi_1.jpg
Ciekawostki o mieście
15-09-2014  Administrator

Myszków - skąd nazwa miasta? Nazwa Myszków znana jest od 1629 roku i dotyczy małej wioski, która leżąc w pobliżu Ciszówki w 1442 r. nazwana była Kuźnicą Żarki; właśnie ta mała osada - możemy się domyślać - jest zalążkiem dzisiejszego Myszkowa. Skąd nazwa? W dokumentach 1428 r. pojawia się nazwisko Myszek, więc może od niego, ale inni badacze dowodzą, że osada swą nazwę przyjęła od rodu Myszkowskich herbu Jastrzębiec, którzy w XV w. byli właścicielami dóbr mirowsko-żareckich.

W okresie plemiennym na Jurę sięgały siedziby Wiślan, a w dolinie Warty żyli Warcianie. Postępujące od 1138 roku rozbicie dzielnicowe Polski, sprzyjało wzrostowi politycznej roli feudałów świeckich i duchownych, a zarazem powiększaniu ich posiadłości. Przez tereny obecnego Myszkowa przechodziła granica Ziemi Krakowskiej i Śląskiej.

W XIII wieku Śląsk stał się lennem Królestwa Czech. Utrzymujący się od XII wieku niepokój przygraniczny, nasilił się w początkach XIV wieku. Granica na Warcie, początkowo międzydzielnicowa, stała się zatem granicą międzypaństwową, dzielącą ziemie polskie na państwo jednoczycielskiej linii Piastów, w osobach Władysława Łokietka i Kazimierza Wielkiego oraz lenna panującej wówczas w Czechach dynastii Luksemburgów.

Wzdłuż drogi gruntowej od drogi Siewierz - Myszków w kierunku starego PGR-u biegnie aleja składająca się z drzew liściastych (przede wszystkim klonów zwyczajnych Acer platanoides). Chociaż wśród drzew nie stwierdzono okazów osiągających formalną grubość kwalifikującą je do objęcia ochroną prawną to generalnie dobry stan zdrowotny drzew przemawia za objęciem tej alei ochroną w formie pomnika przyrody.

Gleby Myszkowa mają układ mozaikowy i są prostą pochodną zróżnicowanego podłoża geologicznego i typów rzeźby. Znajduje w nich odzwierciedlenie także zmienność klimatu czasów historycznych oraz zróżnicowane w dziejach pokrycie terenu. Pod względem glebowym Myszków należy do Regionu Koszęcińskiego, północny fragment miasta należy do Regionu Poczesnej. Gleby są tu zróżnicowane pod względem stosunków wilgotnościowych. Wszystkie gleby regionu wykazują wysoką kulturę.

Michałów - obecnie dzielnica Myszkowa. Dawna osada potażników. W 1837 r. dzierżawca Korulski wystawił na tzw. Michałowie czyli jedynym z folwarków mijaczowa, wielki piec na węglu drzewnym, dający rocznie ok. 12 tys. cetnarów surowca. Był to zaczątek fabryki, która (po pożarze w 1878 r.) z czasem odrodziła się na Mijaczowie. W miejscu wielkiego pieca, przy ul. Wiśniowej, stoi obecnie monument z wmurowaną pamiątkową tablicą.

Pdf
b2.png