proc_eboi_1.jpg
Światło Betlejemskie na ręce burmistrza
20-12-2017  administrator633

„Wszyscy rodzimy się do służby, jakiemu panu będziemy służyć, zależy od nas samych”- tę myśl wypowiedziana przez Zofię Kossak można odnieść nie tylko do służby harcerskiej.

W środę 20 grudnia Światło Betlejemskie Burmistrzowi Miasta Włodzimierzowi Żakowi przekazali myszkowscy instruktorzy i harcerze wraz z Komendantem Hufca dh. Mateuszem Dudkiem. Do mieszkańców światełko trafiło już w niedzielę 17 grudnia, kiedy harcerze rozdali je na mszy św. w Kościele pw. św. Stanisława.

Dziękuję Wam za służbę harcerską. Wartości, które krzewi harcerstwo są wartościami ważnymi i nieprzemijającymi. Życzę Wam wiele radości i harcerskiej przygody”- mówił burmistrz Żak do  odwiedzających go harcerzy.

Betlejemskie Światło Pokoju - coroczna skautowa i harcerska akcja przekazywania przed Świętami Bożego Narodzenia symbolicznego ognia, zapalonego w Grocie Narodzenia Chrystusa w Betlejem. Betlejemskie Światło Pokoju jest symbolem ciepła, miłości, pokoju i nadziei - tradycyjnie stawiane  na wigilijnym stole.

Akcję zapoczątkowały w 1986 radio i telewizja w Linzu jako działanie charytatywne na rzecz dzieci niepełnosprawnych i osób potrzebujących. Dzięki udziałowi w niej skautów, akcja obejmuje prawie całą Europę. Światło co roku przywożone jest z Betlejem do Wiednia, gdzie w katedrze przekazywane jest skautom z sąsiednich krajów. Następnie sztafetą trafia do najdalszych zakątków kontynentu.

W Polsce akcję od 1991 prowadzą harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego, którzy odbierają Betlejemskie Światło Pokoju od skautów słowackich na przejściu graniczny Łysa Polana w Tatrach. Następnie po uroczystej mszy świętej odprawianej, Światło trafia do wszystkich jednostek harcerskich, a za ich pośrednictwem do mieszkańców miast i wsi. Betlejemskie Światło Pokoju z rąk harcerzy uroczyście przyjmuje m.in. Prezydent RP.